دوست مراسم تشییع کت و شلوار استفاده مراسم ها

دوست: مراسم تشییع کت و شلوار استفاده مراسم ها پیراهن مردانه مطمئن شلوار آستین خوردگی

گت بلاگز مقالات سینمایی افشاگری آتشین مشرق از تلاش تهیه کننده اکسیدان جهت توقیف فیلم ها…

 در چندروز گذشته در اینترنت توییتر و کانال‌های تلگرامی دائما مطلبی عنوان می‌شود که اصولگرایان بانی پایین آمدن فیلم ها از پرده سینماها خواهند شد.

افشاگری آتشین مشرق از تلاش تهیه کننده اکسیدان جهت توقیف فیلم ها...

 در چندروز گذشته در اینترنت توییتر و کانال های تلگرامی دائما مطلبی عنوان می شود که اصولگرایان بانی پایین آمدن فیلم ها از پرده سینماها خواهند شد.

چرا اکسیدان باید روی پرده سینماها بماند؟

 منوچهر محمدی  طی سال های اخیر تله فیلم های میلیاردی فراوانی جهت ارگان حوزه هنری و سایر ارگان ها ساخته هست. اما قبل از ساخت فیلم اکسیدان، ساز و کار تولید فیلم در حوزه هنری دربست در اختیار منوچهر محمدی بود.

عبارات مهم : تهیه کننده – سینمایی
پس  از دریافت این پیام، رابطه ارگانیک و شرکت یافته منوچهر محمدی در حوزه فیلمسازی  با حوزه هنری کمرنگ شد و «فرشته ها باهم می آیند» که اثری ضد فرزندآوری هست، زمینه ای جهت قطع همیشگی محمدی با شرکت حوزه هنری را موجب شد.

ارتباطات کاری موفق منوچهر محمدی

اما در سال های جنجالی پسامارمولک، عده ای تلاش کردند منوچهر محمدی را تطهیر کنند و به بهانه تولید آثاری نظیر «طلا و مس»، نسبت ارزشی را به پیشوند عنوان تهیه کنندگی وی الصاق کنند. منوچهر محمدی چیزی زیاد از یک تهیه کننده نیست که طی سال ها موفق شده است بواسطه روابط سیاسی، به عنوان مدیر تولید از ارگان های مختلفی حمایت مالی دریافت کند و تله فیلم بسازد و به اسم فیلم سینمایی در سینماهای متفاوت اکران کند. حتی بواسطه فیلم جاودان «بازمانده» نیز نباید تقدیس شود. او جز ارتباط با عطاالله مهاجرانی، کار دیگری انجام نداده است. سیف الله داد فقید کارگردان بازمانده، همواره شأن خود را  حفظ می کرد و به همین علت حاضر نبود مستقیم وارد مذاکره با عطاالله مهاجرانی مسؤول سابق کمیته «حمایت از انقلاب اسلامی فلسطین» شود تا جهت ساخت این فیلم بودجه ای را دریافت کند. منوچهر محمدی در سینما این روابط و طریق دریافت کمک مالی را از ابتدا خوب بلد بود و نباید او را تهیه کننده بازمانده برشمرد. در واقع او یک واسطه (مدیر تولید) زیاد نیست و متاسفانه همین مراودات باعث شده است که او را به عنوان تهیه کننده فیلم بازمانده بشناسیم.

افشاگری آتشین مشرق از تلاش تهیه کننده اکسیدان جهت توقیف فیلم ها…

اخراج منوچهر محمدی از حوزه هنری

اگر به سابقه محمدی رجوع کنیم درخواهیم یافت ، او با گربه لاته (گربه آوازه خوان) و فیلم وسترن ایرانی «هی جو» به عنوان تهیه کننده وارد سینما شد. محمدی حاضر است بنا به درخواست سفارش دهنده مواضع سیاسی و محتوایی آثارش را عوض کردن دهد به همین علت فیلم «ده رقمی» را در کارنامه اش دارد. با این تحلیل بدون در نظر گرفتن فیلم مارمولک، او یک سفارشی ساز دست چندم است و حوزه هنری با هوش و فراست مدیر عملگرا و آتش به اختیارش، محمدحمزه زاده مسئولان عالی رتبه  سینمایی این نهادحتی ارگان شرکت تبلیغات را به این نتیجه رساند که همکاری با منوچهر محمدی حاصلی جز خسران فرهنگی نخواهد داشت.

پس از اخراج منوچهر محمدی از حوزه هنری مشخص نشد که او در مقام تهیه کننده، با حمایت کدام نهاد فیلم شکست خورده «امکان مینا» را ساخت؟! امکان مینا آخرین ورق فیلمسازی ارگانی منوچهر محمدی را رقم زد. طبیعی است که محمدی بعد از فیلم مارمولک با ساختن فیلم «طلا و مس» ( به یقین ماحصل زحمت همایون اسعدیان است)، در دورانی که فیلم سفارشی – ارگانی می ساخت، روی موج ارزش نمایی سوار شده است و  تابلوی «من تهیه کننده ارزشی هستم» را بالای سر داشت. ولی بعد از آنکه تمام ارگان های حامی اش از وی ناامید شدند در اقدامی عجیب دست به ساخت فیلم اکسیدان زد. در واقع ساخت اکسیدان جهت منوچهر محمدی یک هاراگیری (خودکشی به سبک سامورایی ها) محسوب می شود. او بعد از ساخت مارمولک، سال ها تلاش کرده بود که صورت ارزشمندی از خود به جامعه فرهنگی نشان دهد و در شرایطی که حمایت های سازمانی از او به آخر رسید، فیلمی مثل اکسیدان را ساخته است. 

آتش افروزی منوچهر محمدی جهت پایین کشیدن گشت ارشاد و زندگی شخصی از پرده سینماها

این متد فیلم سازی نوعی خودزنی است و مختص فیلمسازانی نظیر سعید سهیلی، قدرت اله صلح میرزایی، آرش معیریان، حسین فرحبخش و اصغر نعیمی است که روزگاری به وسیله منوچهر محمدی تکفیر می شدند. منوچهر محمدی با ژست ارزشی حین برگزاری جشنواره جنجالی سی ام فجر به عنوان میهمان تلفنی در برنامه هفت، حضور پیدا کرد و فیلمسازان نامبرده را تحت لوای نمایش خیانت، مورد انتقاد قرار دارد. منوچهر محمدی با آتشی که در برنامه هفت افروخت، موجب شد فیلم های سعید سهیلی ( گشت ارشاد ۱)  وحسین فرحبخش ( زندگی خصوصی) از روی پرده سینماها پایین بیاید و در واقع در ضایع کردن همتایانش با ژست ارزش گرایی از هیچ تلاشی فروگذار نکرد.  محمدی در جشنواره سی ام فجر را متهم به نمایش خیانت و بی اخلاقی  کرد ولی چند سال  بعد کمال تبریزی به نمایش تختخواب زناشویی در فیلم امکان مینا به تهیه کنندگی منوچهر محمدی افتخار کرد. حالا منوچهر محمدی با ساخت فیلم اکسیدان، در تثبیت ژانر مستهجن سینمایی روی دست سهیلی و فرحبخش بلند شده است هست. در واقع فیلم های سهیلی و فرحبخش در برابر اکسیدان منوچهر محمدی، آثار اخلاق گرایی هم هستند. تصور کنید اکسیدان چقدر مستهجن است که در قیاس با آن گشت ۲ سعید سهیلی فیلم اخلاق گرایانه ای محسوب می شود!

نخستین فیلم غیر ارگانی منوچهر محمدی

«اکسیدان» آنطور که به نظر می رسد بعد از نزدیک سی سال فعالیت محمدی در سینما، نخستین فیلم غیر ارگانی وی به شمار می رود که با هزینه شخصی ساخته شده است هست. منوچهر محمدی که روزگاری سهیلی و فرحبخش را در کوزه می انداخت، حالا خودش در کوزه فرحبخش و سهیلی افتاده است و گامی فراتر برداشته و ژانر کمدی «مستهجن» را با اکسیدان در سینمای کشور عزیزمان ایران تثبیت کرده هست. به هر حال محمدی سال ها با شارژ بعضی قلم ها در بعضی رسانه ها، تلاش کرده خودش را به عنوان تهیه کننده مولف تثبیت کند و طبیعی است که با اکسیدان توانسته مولفی ماندگار در تثبیت این ژانر باشد.

البته این محمدی به این مدل اروتیسم نمایی دلبستگی خاصی دارد. زمانیکه دوران ساخت فیلم های ارگانی و سفارشی را پشت سر می گذاشت اروتیسم نمایی موصوف نمود کم رنگی داشت. محمدی در مسابقه با فرحبخش خیلی علاقه مند به نمایش حریم شخصی زناشویی است و به عنوان نمونه می توان به نمایش حریم زناشویی در فیلم «امکان مینا» اشاره کرد، یا در فیلم «فرشته ها باهم می آیند» روحانی جوان فیلم به سراغ همسرش داخل حمام می رود. از روی چنین نشانه هایی می توان حدس زد که منوچهر محمدی به عنوان تهیه کننده مولف دلش جهت اروتیسم نمایی قنج می رود و البته اکسیدان به عنوان یک فیلم مستقل و شخصی وقت خوبی است که محمدی هر آنچه سال ها نتوانسته در فیلم های ارگانی اش نمایش دهد را در این فیلم رو کند.

محمدی که در سال ۹۰ بانی شورش، تجمع ، توقیف، اعتراض به پخش فیلم های سهیلی و فرحبخش بود ولی در شرایط کنونی خودش در همان کوزه افتاده است. این تهیه کننده سینما در آستانه ی اکران عمومی «اکسیدان» با بیان این مطلب به ایسنا گفت: شورای پروانه نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سال ها نشان داده است که شورایی است که با وسواس، دقت و سخت گیری فیلم ها را بازبینی و جهت آنها پروانه نمایش صادر می کند و در صورت لزوم اصلاحیه های جدی هم به فیلم ها می دهد که بعد از انجام اصلاحیه ها آن فیلم، قابل نمایش می شود. طبعا اتفاقی که در زمینه فیلم «اکسیدان» افتاده، دوستان در حوزه هنری نظرات و اصلاحیه های اضافه تری داشتند؛ حجم و ساختار اصلاحیه ها نسبتاً زیاد بود و ساختار فیلم را بهم می ریخت و علی رغم مشورت ها آخر اعلام کردند که فیلم در سینماهای تحت پوشش حوزه هنری به نمایش درنخواهد آمد.

در تحلیل دیگر از جولان های منوچهر محمدی باید به این مهم اشاره کرد کسی که فیلمی سطحی ساخته است چگونه می تواند ادعای افشاگری کند؟!  جهت افشاگری کافیست مصاحبه قدیمی منوچهر محمدی از خبرگزاری ایسنا در سال ۱۳۹۲ را دوباره بازخوانی کنیم.
کسی که روزگاری مدعی بود به گیشه و ابتذال تن نمی دهد و سراغ شوخی های جنسی نمی رود، با ساخت فیلم اکسیدان تمام مرزهای شوخی های جنسی را درنوردیده است. ایکاش نور دیده فیلمسازش کمی سینما بلد بود تا به این هنجارشکنی رسمی کمی جلوه سینمایی بدهد. عینکی که در واقع دانشجویان دانشگاه امام صادق جهت وزیر فرستادند به علت مشاهده ضعف تکنیکی فیلم  اکسیدان بوده است.  با این حال اکسیدان  مخاطب را سرکار می گذارد و بد بودن فیلم با تبلیغات مردمی و دهان به دهان فراگیر خواهد داشد و امید می رود که مردم در مواجهه با چنین آثاری اقدام به تحریم مردمی فراگیر بنجل ترین فیلم سینمایی سال بکنند.

 

 در چندروز گذشته در اینترنت توییتر و کانال‌های تلگرامی دائما مطلبی عنوان می‌شود که اصولگرایان بانی پایین آمدن فیلم ها از پرده سینماها خواهند شد.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: mashreghnews.com

 

 

 

واژه های کلیدی: تهیه کننده | سینمایی | سینمای | دریافت | اکسیدان | ارگانیک | نمایش | سینما

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz